Pustelnik

Pustelnik leży na wysokości 480 - 520 m npm. Jest to wieś położona w Górach Wałbrzyskich. Posiada rozczłonkowaną zabudowę. Dzieli się na Pustelnik Górny gdzie bierze swój początek potok Kręta i Pustelnik Dolny przez który przepływa Bobrek lewy dopływ Bobru. Powierzchnia miejscowości wynosi 964 ha a liczba mieszkańców nie przekracza 120 osób.
Jedyne w swoim rodzaju piękno wspaniałych lasów iglastych, mieszanych oraz soczystych łąk w bogatej i różnorodnej przyrodzie, panujący ostry, ale zarazem górski klimat ze stałym niezmiennym w ciągu lata i zimy ciśnieniem. Taką odrębność krajobrazu możemy dostrzec w tej tajemniczej jak i skromnej miejscowości w Gminie.
Przez Pustelnik przechodzi rowerowy Szlak zielony (Trójgarb - Gostków). Dzięki rowerowym wycieczkom bądź pieszym przechadzkom po miejscowości, można zauważyć liczne okazy flory i fauny np. najliczniejsze stanowisko śnieżycy wiosennej i inne takie jak: - storczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów, oraz ponad 80 gatunków ptaków, kilka biegaczy i wiele zwierząt płowych.